מס עזיבה, וקנס על החזקת נדל"ן בישראל

מס עזיבה, וקנס על החזקת נדל"ן בישראל

להלן תוכן של תגובה שלי לשאלה של גולשת בפורום השכן שנדרשה להביא מקנדה אישור שדוגמתו לא ניתן לקבל בשום מקום בעולם, כדי לא לשלם מס שבח על ביתה שהיא מוכרת בישראל עקב הגירתה לקנדה. השרשור ישן, וכתבתי את הפוסט הבוקר מתוך כעס גדול, בחרתי לפתוח שרשור רענן, כדי להוצאי קיטור. להלן תוכן הפוסט שלי:

נדמה לי שיש קצת פטורים למי שמוכר לפני סוף 2017. בכל מקרה לפי הבנתי שמשלמים מס על השבח שנוצר רק בין 2014 למועד המכירה, ושיעור המס הוא 25% מהשבח עצמו. אבל חיוני לבדוק כל מה שאני כותב כאן, עם עורך דין שהוא מומחה באמת לתחום מס שבח, שהוא חוק מסובך ומפורט.

החלתו על ישראלים שהנכס הנמכר היה בית המגורים היחיד של המשפחה טרם עזיבתה, הוא מעשה דראקוני של מדינה טוטאליטרית, ומהווה קנס עזיבה.
ממש בושה וחרפה.

לא ניתן לקבל משלטונות מס הכנסה בקנדה אישור כזה. ניתן לקבל מעורכי דין אישורים סטטוטוריים שהם חיפשו בצורה יסודית במאגר הנדל"ן של הפרובינציה ולא מצאו נכס הרשום על שמכם, בדקו אם עורך הדין המומחה, האם הוא מסוגל להשיג פטור על בסיס אישור מעורך דים בפרובינציה. השגת אישור כזה מכל הפרובינציות הוא בלתי אפשרי, ואני לא חושב שיש איזושהיא מדינה בעולם שלשכת רישום המקרקעין שלה תסכים להנפיק אישור שלמישהוא אין נדל"ן, הם מוכוונים לתת אישורים על זה שיש, לא על זה שאין. התקנה הזו דרקונית ונועדה למנוע מצב שאפשר יהיה לקבל פטור. התקנה נועדה לכך שיורדים ימכרו את רכושם בשנת העזיבה בתקווה שהגדלת ההיצע מפחד המס יוריד את המחירים. אף אחד בישראל לא מודה שהמדינה היא האשמה במחיר הנדל"ן, בגלל שהיא מונופול על הקרקע ומספסרת בקרקע כך שהיצע הדירות אינו פוגש את הביקוש, ומסיך להרגיע את הזוגות הצעירים מלהתקומם באמצעת רדיפת רכושם של תושבי חוץ, משקיעים וישראלים לשעבר.

חבל.

CAN111

New member
זה לא כזה נורא

רוב האנשים שעוזבים את ישראל מתכננים שזה מהלך קבוע ולכן מוכרים את הנכסים שלהם בישראל לפני המעבר, להם זה לא משנה,
מתוך המיעוט שנשאר עם נכסים חלקם לא רוצים ולא ירצו למכור את הנכס בישראל, ולהם זה לא משנה,
רק למעט אנשים שמתכננים להגר, לא רוצים למכור היום וירצו למכור בעתיד הנהלים המוזרים של ישראל ישפיעו, וגם להם החוק לא ימנע מהם למכור, הם רק יצטרכו לשלם מיסים.

אני בכלל לא בטוח שאתה צודק

לא נראה לי שאפשר למצוא סטטיסטיקות בנושא, אבל מהיכרותי האישית (וגם הנסיון האישי שלי) גם אנשים שמתכננים מעבר קבוע לא תמיד מוכרים נכסים לפני המעבר. לפעמים אנשים רוצים לחכות שנה-שנתיים, לראות איך הדברים מסתדרים, ורק אז לנתק סופית את הקשרים ולמכור נכסים (שמשמשים לפעמים סוג של רשת ביטחון).

אני מסכים לחלוטין עם המושבניק: הדרישה להוכיח שאין לך אחות היא דרישה לא סבירה.

CAN111

New member
אולי

אני דווקא חושב שזה מקרה מקל של רשות המיסים הישראלית, הם יכלו להגיד שהפטור ממיסים מיועד רק לתושבי ישראל, וכל מי שהוא לא ,חייב בתשלום מס, במצב הנוכחי זה מצב יותר קל, נתנו לך אפשרות להוכיח שאין לך אחות (ודירה).
אגב, אני מניח שאחרי שיהיו כאלו שיתבעו את רשות המיסים אחרי שלא יצליחו לקבל אישור כזה, ויזכו, אז יקשיחו את הנהלים.

backtotoronto

New member
מה קובעת תקנת המס לגבי מי שאינו ישראלי?

אדם שבתקופה שרכש דירה בישראל והיה אזרח ישראל, אולם לאחר רכישת הנכס חדל מלהיות אזרח (וויתר על אזרחותו הישראלית) - מה קובע הנוהל היבש לגבי מיסוי במקרה של מכירה וכו?

PuffDragon

New member
זה קרוב לבלתי אפשרי לחדול מלהיות אזרח ישראלי

הבקשה לביטול אזרחות לוקחת 6-7 שנים ולא תמיד מאושרת בסופו של דבר.

backtotoronto

New member
לא לגמרי מדוייק.וויתור אזרחות ישראלית אפשרי בנסיבות מסויימות

אמנם ההליך לא פשוט ואתה צריך להוכיח באותות ובמופתים על שום מה ולמה אתה מעז לבקש לוותר על אזרחותך הישראלית. חבר וויתר על אזרחותו מסיבות לכאורה מוצדקות מאד, ואפילו התקבלו על דעת משרד הפנים(!)
הנתונים הרשמיים מדברים על הליך שעשוי להמשך עד שנה(!) וכפוף בסיומו לאישור של שר הפנים בכבודו ובעצמו - הוא ולא אחר חותם על סיום ההליך...אולם לא מובטח בשום שלב שההליך אכן יסתיים באישור וויתור על האזרחות הישראלית.
לאותו אדם ההליך לקח בדיוק 3 חודשים מההגשה ועד לקבלת המסמך המאשר, אולם זהו ככל הנראה חריג. (מדובר באדם שקיבל את האישור לפני כחודשיים וההליך בוצע מול אחת מנציגויות ישראל בארה"ב).
באותה נציגות ניסו להלך עליו אימים ולנסות לשכנע אותו בכל דרך אפשרית (כמעט) למה הוא חייב לשמור על האזרחות הישראלית וכו, דחו אותו בכל מיני תירוצים, טענות ומענות. בסופו של יום - לא היתה להם ברירה אלא לעבד את הטופס שמילא, להעביר אותו לאזרור וגם לשלוח אליו את הטופס הרשמי שמאשר שאותו אדם חדל להיות אזרח מדינת ישראל. הוא "הזדכה" על הדרכון ותעודת הזהות ובפעם הבאה שיגיע לישראל- ייכנס כתייר.

החל משנת 2014 בוטלו לגבי מי שחדל להיות תושב פטורים ממס שבח

מס שבח הוא מס מינימלי של 25% ועד גובה השולי המקסימלי בשנה שבה נמכר הנכס, והוא חל על מלוא הרווח שבין שווי הדירה ביום הקובע על פי הערכת שמאי/ שלטונות מס שבח\ לבין המחיר ביום שבו נמכרה. נניח שהדירה היתה שווה מיליון שקל בשנת 2014, וכשתימכר תהייה שווה 2 מיליון שקל. יהיה צורך לשלם מס על מיליון שקל רווח בשנה שבה מכרו. את גובה המס הדוייק יקבע עורך דין מומחה לחישובי מס שבח, אבל במקרה כזה יהיה מדובר כניראה במס של מאות אלפי שקלים. ברוב מדינות העולם, חל פטור על דירה מזכה אחת למשפחה.
בישראל יש פטור כזה לתושבים, והוא בוטל לגבי תושבים לשעבר, ואין בכך צדק. מחירי הבתים גם בקנדה, וגם בישראל עולים כל שנה ב 8-15%. אם מישהוא שוכר ומשכיר, ושווי הנכס עולה בשני השווקים, יוצא שבמושגי כוח קנייה הוא לא הרוויח כלום, אבל שלטונות מס שבח ייקחו ממנו חלק ניכר מעליית המחיר, והוא יוכל לקנות "פחות בית" בגלל המס הזה, שאינו מס צודק, כיוון שבכל העולם נהוג בצדק שבית המשפחה הוא מקלט מס וכלי מהותי לחיסכון לפנסיה. (קנדים רבים מוכרים את הבית בפטור ממס לעת זקנה ומשתמשים בכסף כדי לגור בבית אבות מכובד) בית המגורים כמקלט מס הוא קונספט סוציאלי נכון והגיוני. מדינת ישראל שוללת את זה מתושביה לשעבר באקט פופוליסטי מכוער.

מס שבח לינארי

אפשר לקרוא עוד על זה פה:
http://www.sr-lawoffice.co.il/index...ת-מגורים-מזכה-לאור-הרפורמה-בחוק-מיסוי-מקרקעין
&nbsp
&nbsp
"כמו כן, במסגרת הרפורמה הותקנה הגדרה של מוכר לגבי פרק חמישי 1 לחוק מיסוי מקרקעין לפיה רק תושב ישראל או תושב חוץ שאין לו דירת מגורים במדינה שבה הוא תושב יוכל להנות מהפטור לפי סעיף זה. זאת ועוד, סכום המכירה הפטור ממס הינו מוגבל מעתה. כלומר, באופן עקרוני ובכפוף לאמור בחוק מיסוי מקרקעין מעתה ואילך יינתן פטור מתשלום מס שבח רק למי שמוכר את דירת המגורים היחידה שבבעלותו, בתנאי שהחזיק בה (בין בעצמו ובין שהשכיר אותה) לפחות 18 חודשים ובתנאי שהוא תושב ישראל (או תושב חוץ שאין בבעלותו דירת מגורים שבה הוא תושב).
לגבי תושבי חוץ שאין בבעלותם דירת מגורים במדינה בהם הם תושבים, נדרש אישור רשמי מטעם מדינת התושבות לגבי סטטוס כזה לשם קבלת הפטור אולם לא בטוח שמדינת התושבות מפיקה אישור שכזה וניתן לקבל כזה אישור.

אני לגמרי מבין אותך

זו בקשה הזויה. זו הסיבה שכל אדם שעושה רילוקיישן מטעם מקום העבודה בישראל מקבל ייעוץ מס. לשאר האנשים אני ממליץ להוציא 1500$ על יועץ מס טוב.

שאלה

הדירה שבבעלותי נבנתה בשנת 1981 כאשר אז נקנתה בכלל בדולרים ואין לי מושג מה היה שוויה
אם אחליט למכור אותה בשנת 2019 למשל, כלל לא בטוח שאלך לשמאי אלא ככל הנראה ישר למתווך דירות. איך מחשבים מס שבח במקרה כזה?
ואם אלך לשמאי, זה יהיה באותה שנה שבה אחליט למכור
נתת דוגמה של דירה שעברה הערכת שמאי ב-2014 ומכירה הוקפץ מספר שנים לאחר מכן ב-100% במקרה שלי זה מן הסתם לא יקרה אבל מה אם הערכת שמאי הייתה בשנת המכירה? איך מחשבים את השבח?

CAN111

New member
מחיר מכירה פחות מחיר קניה

כשקונים או מוכרים דירה מדווחים על הפעולה לרשויות המס, בישראל הדולר הוא לא מטבע רישמי, רק שקלים, חדשים או ישנים.
כשתמכרי תדווחי בכמה מכרת את הדירה, רשום בכמה קנו את הדירה אחד פחות השני פלוס השקעות אם נעשו בדירה, זה שבח ועליו משלמים, יכול להיות שכל שווי הדירה או רובה יהיה השבח.
ועל השבח משלמים את המס, אם אין פטור.

CAN111

New member
לא משנה אם הוא עזב או לא עזב את ישראל

מי שמוכר דירה בישראל משלם מס שבח מרגע הקניה, אלא אם יש לו פטור כי זאת דירת יחיד, זה לא משנה איפה הוא גר, אבל הוא לא תושב ישראל ,רוצים שהוא יוכיח שאין לו דירה אחרת, בישראל זה פשוט במדינה אחרת מסובך, אבל אין הבדל לגבי איפה ובאיזה סטטוס הוא נמצא.

אבל האם המס לא יחושב רק מרגע העזיבה של ישראל?

אם תשובתך שלילית, הרי שמהיום, עדיף למהגר למכור את דירתו עד חודש דצמבר בשנה שלפני העזיבה, או לעזוב במחצית השנייה של השנה, ולמכור באותה שנה שבה הוא עוזב, אחרת במיוחד עם מדובר בדירה שבה המשפחה התגוררה יותר משנה שנתיים, חלק משמעותי מאד ממחיר הדירה ייחשב לשבח.

אני טועה כאן?

CAN111

New member
אתה טועה

בישראל מערכת המס נפרדת לכל הכנסה או רווח, אין קשר בן הכנסות והוצאות מעבודה, לבין הכנסות או הוצאות מרווחי מס ובן הוצאות או הכנסות לנכס נדלן, לכן לא משנה החודש או מעבר מישראל, המוכר ישלם את כל המס על השבח משווי המכירה פחות שוי הקניה ובהתאמות להשקעות שנעשו בדירה, אין התיחסות בכלל לרגע בעזיבה של ישראל.

זה במידה רבה לא נכון, כיוון שאם המכירה מתבצעת בשנה שלפני

העזיבה, או בשנה שבה המוכר שהה בישראל יותר מ 186 יום, והדירה היא דירה פטורה, לא יחול מס. אם הוא ימכור אחרי עזיבת ישראל, או בתחילת השנה, הדירה תאבד את המעמד של נכס פטור ממס שבח, ואז תיווצר הבעיה של תשלום מס בשיעור נוראי.

למעלה