Имя пользователя:

Пароль:

Список форумов ОЛИВЬЕ ИЗ РАЗНЫХ ТЕМ Kлуб потребителей Транспортный цех Просмотров: 1531 Промотать вниз к быстрому ответу

Странное ДТП на парковке... Кто виноват и что делать?

Говорим о движимости
   Поделиться темой: 
Сообщение 16 ноя 2015, 20:49
888 Аватара пользователя
Стаж: 2 года 7 месяцев 12 дней
Постов: 6431
Лайкнули: 2733 раз
Лучше обращаться на: Вы
Заход: 22 минуты назад
MayBe написал(а) здесь:
ДТП на парковке,50/50 в любом случае

Хммм... как-то они слишком категорично.

Here are some rules to help you determine who is at fault in a parking lot accident.

1. Drivers in a thoroughfare (a lane that directly exits onto a road or highway) have the right of way over a driver in a feeder lane.
A feeder lane is a lane in a parking lot that does not directly exit onto a road or highway, such as the lane between two rows of parked cars. So, for example, if you were in a feeder lane turning into the lane that leads directly to the parking lot exit, you must wait for any traffic in that lane to pass before turning.

2. Drivers leaving a parking space must yield to any other oncoming traffic.
You must wait for all traffic to pass before pulling out of your parking spot.

3. If you are driving your vehicle, you are automatically at fault if you collide with a legally parked car.
No matter the circumstance, if you hit a legally parked vehicle, you are at fault.
On the other hand, if the car is parked illegally, the driver of that car could be at fault.

4. You must follow all signs in the parking lot.
You are automatically at fault if you are in an accident as a result of failing to follow the directions of a traffic sign in the parking lot such as a stop or yield sign, or if you fail to follow the directions of a police officer.

5. If you hit the open door of a car, the driver who opened the door is at fault.
It is the responsibility of the person opening a car door to ensure that there is no traffic approaching before they do so.
https://www.insurancehotline.com/what-happens-if-youre-in-a-parking-lot-accident/

True or False? Accidents that happen in a parking lot are deemed 50 50 fault.
False! This is one of the oldest and most common auto insurance myths
, and it’s sure to spark some debate.
Accident fault determination is a very thorough analysis process, and parking lot accidents are investigated similarily to those that occur on the road. Some parking lot accidents may in fact be determined to be shared 50% fault in situations where both vehicles are moving (such as both cars backing out at the same time), but these situations are less common. Hitting a parked car will almost always be deemed 100% the fault of the driver that hits the parked vehicle.
Particular circumstances must be examined in each situation. If you are involved in a parking lot collision, contact your insurance provider. They will walk you through the process, and provide invaluable information.
http://www.csib.org/true-false-parking-lot-accidents/

Как видите, если ваша противница докажет что она была правильно запаркована и вы это не оспорите, вы можете и 100% вины получить. Может, она на это и рассчитывает - подать потом на пересмотр если вы махнете рукой и не станете доказывать что оба двигались. Я бы сказал, разбирайтесь дальше и поменяйте брокера при следующем возобновлении.

#22     Странное ДТП на парковке... Кто виноват и что делать?
Сообщение 16 ноя 2015, 21:47
MayBe Аватара пользователя
СОЗДАТЕЛЬ ТЕМЫ
Canada, British Columbia
Стаж: 3 года 2 месяца 25 дней
Постов: 451
Лайкнули: 304 раз
СССР: Питер
Заход: Вчера, 00:49
Она не была запаркована,она выехала на меня на середине парковки.
888,я написала свои действия,я разговаривала ещё с представителем страховой по поводу моего claim,они мне все говорят одно и то же.На место ДТП никто не приезжал.Где доказывать правоту?)
Нельзя быть для всех хорошей, а главное - и не надо :-)

#23     Странное ДТП на парковке... Кто виноват и что делать?
Сообщение 16 ноя 2015, 22:00
888 Аватара пользователя
Стаж: 2 года 7 месяцев 12 дней
Постов: 6431
Лайкнули: 2733 раз
Лучше обращаться на: Вы
Заход: 22 минуты назад
Насколько я понимаю (плиз, имейте в виду что я в этом не специалист), ваш случай действительно 50/50 - но только если будет официально зафиксировано в описании что обе машины двигались и выезжали из парковочных мест. Если нет, то существует опасность ее аппеляции и пересмотра с признанием 100% вашей вины. Если вы получаете 50/50 И описание соответствует тому что произошло, можно расслабиться. Если нет:

When You Disagree With a Fault Determination

As part of your insurance policy contract, you have the right to disagree with a fault determination and the appeal the decision. Every insurance company has a procedure in place by which you will be permitted to state your case and offer evidence for why you believe the fault determination to be incorrect. If needed, a third party mediator will be brought in to hear the appeal and make a final decision based on all of the evidence. All parties involved will have to abide by that decision once it is made.

Providing your insurance company with all of the facts from the start, taking pictures at the scene, and giving detailed and accurate statements can help insurance companies to make the right determination from the start. Although it might not avoid all situations in which an appeal becomes necessary, cooperating with the investigation is the best way to ensure an outcome that is satisfactory to everyone.
https://www.insurancehotline.com/fault-determination-after-an-accident-what-you-should-know/

Чтобы ответить в этой теме, зарегистрируйтесь или быстро войдите через соцсеть: